Min mat under en dag

Eftersom några av er undrar vad jag äter under en dag tänkte jag skriva ner en typisk dag.

Vaknar: 1 portion aminosyror

45 min efteråt: Två bananer + 5 dl proteinmjölk + C-vitamin + glucosamin

Mellis: Celsius

Mellis: Proteinbar + keso

Lunch: Pasta med kyckling och ett par kokta ägg + bröd + frukt

Mellis: Proteindrink + nötter

Före träning: PWO + Aminosyror

Efter träning: Proteindrink med 55 g protein och 80 g kolhydrater.

Middag: En större måltid, ibland onyttig (se instagram) – Idag blev det en Big mac meny med plusmeny, extra 6 st nuggets, 4 chilicheese och två cheeseburgare plus två dipsåser. Sisådär 2000+ kcal.

Kvällsmål: Mackor med makrill

Senare kvällsmål: Proteindrink + glucosamin + B vitaminer + vitlökskapslar periodvis

Innan läggdags: Kaseindrink + Magnesium (el. ZMA om jag har det hemma) + omega 3

 

Dryck under dagen: Vatten, kolsyrat vatten och coca cola.

Med denna kost har jag ökat i både styrka, volym och vikt senaste veckorna. Midjemåttet är detsamma trots flera kilos viktuppgång vilket jag känner är riktigt bra. En fördel är att jag kämpat hårt med benträningen och den ökning jag gjort där står för en del av viktökningen. Även rumpan har börjat återfå sin runda, hårda form.

Observera att det är vad jag äter anpassat efter min livsstil och mina ändamål. Jag uppmanar ingen att följa mitt schema utan att göra de modifieringar som krävs för era mål och förutsättningar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.