Tredje dagen gick också bra. Jag vaknade och drack en Bod-e Burn samtidigt som jag tog en promenad med Theo. När jag kom hem blev det efter sisådär 30 min en banan och en proteindrink (One Whey från Fitnessguru).
Till lunch åt jag Ris och kyckling på Kungsgrillen vid Hötorget. De har en av de bästa ris och kyckling man kan köpa i stan.
En timme efter maten drack jag min andra Bod-e Burn och sedan var det dags för ett gympass. Idag stod Axlar och triceps på tur. Jag kompletterade med framsida lår innan jag gick för att äta mina 70 gram bilar och dricka ytterligare en proteindrink.
Till middag på kvällen åt jag en kycklingfilé som jag skar i bitar och kryddade tillsammans med lite fettfri vitlöksås.
Kvällsmaten bestod av en skål med ungefär 200 gram Lindahls vaniljkvarg med 0,2 % fett. Den innehåller rätt hög andel socker så jag förberedde med lite magträning precis innan.
Innan läggdags blir det en näve nötter och en kaseindrink.
Under dagen har jag dessutom fått i mig:
– ZMA
– Omega 3
– Kreatin
– Vitamin B6
Viktförlusten efter tre dagar: 1,5 kg (mestadels vätska)
Välkommen till en av Sveriges mest lästa manliga tränings- och livsstilsbloggar som besöks av mer än 60.000 personer i månaden. Den har bland annat vunnit pris för bästa träningsblogg.
Jag som driver den heter Philip Lailani och arbetar som personlig tränare. Här hittar ni allt ifrån min syn på kost till träningstips och vardagsbetraktelser. Jag bor med min sambo Anna Tennmark och barnen Nora och Oliver o i både Stockholm och Göteborg så dagarna är fullspäckade med spännande projekt och aktiviteter så häng med!
För mer information om online PT, personlig träning, vår träningssajt och våra andra kanaler, klicka på de olika knapparna i menyn.
Besök vår träningssajt:
Annas blogg
Årets träningsblogg
Min blogg har bland annat vunnit kategorin årets träningsblogg i Finest Awards.