Tisdag idag. Vi startade dagen med Samsungs sommarlunch i Kungsträdgården. Oliver har varit med på förra årets och jullunchen i vintras men alltid lyckas sova just de timmarna. Idag var det extra synd då vi träffade Carolina Gynning där som hade med sin dotter Adele som är i ungefär samma ålder som Oliver. Hon är två månader yngre och går redan. Carolina skrattade och sa att tjejer är lite mer mogna än killar. Jag är nog beredd att hålla med där i det här fallet för hon var verkligen jätteduktig. Oliver hade gått bananas där om han hade fått springa runt. Vi passade iallafall på att skoja lite med Adele innan vi åt den supergoda lunchen och tog en titt på de senaste produkterna från Samsung.
Dagens pass blev ett bröstpass tillsammans med Niklas Wadman på Sats Odenplan. Jag hade (som vanligt) inte så mycket tid utan det fick bli ett intensivt pass på cirka 30 minuter för min del.
Före passet (då snackar vi om 10 minuter innan) slängde jag i mig en låda med ris och 5% köttfärs tillsammans med pwo. En stund efter passet drack jag en EAA drink med extra leucin, och kreatin och tog 3 g taurin. Ytterligare en timme efter det drack jag dagens andra Bod-e burn.
Så här har dagens matintag sett ut:
Frukost: Bod-e burn + EAA + Leucin
Lunch: Lax + kött + nudlar (Samsunglunchen)
Mellanmål: Proteindrink
Middag: Ris + köttfärs
Efter träning: Bod-e burn + EAA
Mellanmål: Proteindrink
Kvällsmat 1: Ris + köttfärs
Kvällsmat 2: En halv proteinbar
Innan läggdags: Bod-e Rest + BCAA